Koşukavak Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği

Koşukavaklıların buluştuğu yer...

Aygül Ev Konsept

Koşukavaklı hemşerimiz olan Aygül Ev Konsept perakende sektöründe yenilikleri yakından takip eden, aynı zamanda farklı ödeme koşulları ve kişiye özel ödeme imkanı sunabilen bir firmadır. Sektörün lider markaları olan Bosch, Casper, Uğur Derin Dondurucu, Karaca Züccaciye, Taç Perde markalarından LED & LCD TVler, Derin Dondurucular, Buzdolapları, Çamaşır Makinaları, Fırınlar, Küçük Ev Aletleri, Bulaşık Makinaları, Züccaciye, Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar, Mobilya ve Perde ürünlerinde hizmet vermektedir.

BOSTANCI Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Sponsorumuz ve hemşerimiz olan Sayın Ali BOSTANCI Koşukavaklı hemşerilerimize Ali BOSTANCI İnşaat evlerinden ev aldıklarında peşinat hariç %4 indirim uygulamaktadır. Ev sahibi olmak isteyenler haydi gelin yeni yaşamımıza Ali BOSTANCI İnşaat evleriyle temel atın.

Dernek Duyuruları

Derneğimizin Kıbrıs Turu Duyurusu

KIBRIS TURU

3 GECE 4 GÜN

11 NİSAN 2019 – 14 NİSAN 2019

1. GÜN HAREKET : BURSA / İSTANBUL / KIBRIS

11 Nisan 2019 – Perşembe

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar kontuarında uçuştan 3 saat önce buluşma. Pasaport ve check in işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC1932 sefersayılı uçuşu ile saat 06:15 Kıbrıs’a hareket 07:50’de Kıbrıs’a varış havalimanında bekleyen özel aracımızla Kıbrıs turu başlayacaktır.

GAZİMAĞUSA TURU

 • St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi
 • Salamis Antik Harabeleri ve Roma Şehir Tiyatrosu
 • Lala Mustafa Paşa Camii
 • Mağusa Surları
 • Namık Kemal Zindanı ve Müzesi
 • Venedik Sarayı Kalıntıları
 • Canpulat Paşa Mezarı ve Türbesi
 • Othello Kalesi
 • Sinanpaşa Camii
 • Kapalı Maraş Sınır Bölgesi (Panoramik)

Kısa bir uçak yolculuğunun ardından rehberimiz eşliğinde sizleri karşılayarak turumuza başlıyoruz.

Barnabas incili hakkında efsaneleri duymuşuzdur… Aziz Barnabas Manastırı ile Kilisesi, Aziz Barnabas’ın adına yapılan Kıbrıs’taki en önemli dini yapılardan biridir. St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi ziyareti ile adayı keşfetmeye devam ediyoruz.

Daha sonraki ziyaret edeceğimiz mekan ise Antik Salamis kenti… Başta bir Aka kolonisi olarak kurulmuştur. Yunanistan’daki Salamis adasının kralı Telamonun oğlu olan Tekfros kentin efsanevi kurucusu olarak biliniyor. M.S. 647 yılından sonra aralıklarla devam eden Arap akınları, depremler ve limanın kum ve çamurla tıkanması sonucu şehri herkes terk eder. Böylece, bu gün ki Gazi Mağusa şehrinin durduğu yerde bir yerleşim yeri oluşmuş olur. Günümüzdeki Salamis Antik Harabeleri ve Roma Şehir Tiyatrosu kalıntıları ile özelliklerini rehberimiz detaylıca yerinde anlatıyor.

Ziyaretimize Lala Mustafa Paşa Camisi (Saint Nicolas Katedrali ile devam ediyoruz. Gazimağusa, Namık Kemal Meydanı’nda Lüzinyan Döneminde gotik mimarı yapıtıyla 1298 - 1312 yılları arasında St. Nicolas Katedrali adıyla yapılmış bir yapıdır. Osmanlı’nın Gazi Mağusa kuşatması sırasında top atışlarıyla hayli zarar gördüğünden, kentin ele geçirildiği 1 Ağustos 1571 tarihinden sonra Sinan Paşa’nın emriyle, mihrap ve minber eklenerek camiye çevrilmiş ve Lala Mustafa Paşa’nın 17 Ağustos 1571 Cuma günü II. Sultan Selim’in adına burada okuttuğu hutbeyle ibadete açılmıştır.

Hemen caminin yanında bulunan Canbulat Türbesi ve Müzesini ziyaret ediyoruz. Osmanlıların Mağusa’yı fethi sırasında en şiddetli çarpışmaların olduğu sırada savaşırken, bir kılıç darbesi ile kafası kesildi. Halk arasında kafasını kolunun altına alarak çarpışmaya devam ettiği şeklinde bir efsane yayılmıştır.

Daha sonrasında aynı meydanda bulunan ve oynadığı bir tiyatro oyunu yüzünden 5 Nisan 1873 tarihinde Kıbrıs’a sürülen Namık Kemal’in Kaldığı Zindanı ziyaret ediyoruz. Venedik Sarayı Kalıntıları içinde bulunan bu zindanda 38 ay süren sürgün hayatından sonra 3 Haziran 1876 tarihinde V. Murat tarafından affedilerek İstanbul’a geri döndü. Bugün, zindan ve zindana bitişik duran bu bina, Namık Kemal'in yaşamı ve eserleri hakkında bilgilere ulaşılabilen bir müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Ziyaretimize 14. yüzyılda Mağusa Limanı’nı korumak amacıyla Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kalesi ile devam ediyoruz. Etrafında derin hendek olan bu kule, koruduğu Kara ve Deniz kapıları ile beraber, surlarla çevrili kentin iki ana giriş kapılarının biriydi. Kalenin adı, Shakespeare’nin yazdığı tragedyadan almaktadır. Oyunun kahramanı olan Othello’nun yer aldığı sahnelerin bir bölümü ‘Kıbrıs’ta bir liman kentinde’ geçmektedir.

Bir sonraki ziyaretimiz olan Sinan Paşa Camii (St. Paul ve Peter Kilisesi) için hareket ediyoruz. Suriye’den gelip Gazimağusa’ya yerleşen tüccar, Simone Nostrano’nın yaptığı bağış parasıyla 1360 yılında kurulmuş. Osmanlının, Mağusa fethindeki (1570 - 1571) bombardımanına rağmen bina, sağlam yapısı ile ayakta kalmayı başarmıştır ve daha sonrasında cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Son olarak Kapalı Maraş Sınır Bölgesi (Panoramik) ziyaretini gerçekleştirerek bu bölgedeki turumuza son veriyoruz. Özellikle, 1969-1970 yılları arasında Beyrut'da süren savaştan dolayı Beyrut'un önem kaybetmesiyle Maraş, dünyanın en ünlü eğlence ve turizm merkezlerinden biri olarak gelişme göstermiştir. 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Maraş yerleşime kapatılmıştır.

Rehberimiz ile günün analizini yaparak otelimize doğru yola çıkıyoruz.

GÜZELYURT LEFKE TURU

 • Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Açık Hava Müzesi
 • Barış ve Özgürlük Müzesi Anıtı
 • Geçitköy Barajı (Panoramik)
 • Mavi Köşk (Kaçakçının Köşkü)
 • Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi
 • Soli Antik Kenti
 • Lefke Piri Mehmet Paşa Camii
 • Lefke Su Kemerleri
 • Cengiz Topel Anıtı

Otelden rehberimiz eşliğinde hareket ederek yolumuz üzerindeki Karaoğlanoğlu şehitliğinden ilk ziyaretimize başlıyoruz.

Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Açık Hava Müzesi, Kıbrıs Barış Harekâtı sonucunda Şehit olan Türk askerlerinin anısına Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan Girne’deki bu şehitliğe, Kıbrıs Harekâtın ’da Kıbrıs'a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu'nun ismi verilmiştir.

Şehitlikte 8 subay, 5 astsubay, 57 erbaş ve er olmak üzere toplam 70 Türk askerinin mezarı yer almaktadır.

Kuzey’den Güneye doğru bakan anıt Türkiye’nin gücünü ve kardeşliğini simgelemektedir.

Şehitliğin hemen yanında bulunan açık hava müzesinde ise 1974 Barış harekâtı sırasında Rumların kullandıkları araçlar sergilenmektedir.

Barış ve Özgürlük Müzesi Anıtı; 1974 Kıbrıs Barış Harekâtının başladığı 20 Temmuz gecesi karargâh binası olarak kullanılan Makarios’un diş doktoru Yorgacis’in evi Kıbrıs Türkünün mücadele tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Binanın girişine, Rum askerleri tarafından atılan roketatar mermisi isabet etmiş ve meydana gelen şiddetli patlamada, 50. Piyade Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Hava İrtibat Subayı olarak görev yapan Pilot Binbaşı Fehmi Ercan ve iki er şehit olmuştur.

Bu nedenle tarihi belge özelliği kazanan ev, Kıbrıs Barış Harekâtını ölümsüzleştirmek amacıyla müze olarak düzenlenerek harekâtın ikinci yıldönümünde Barış ve Özgürlük Müzesi olarak resmi bir törenle ziyarete açılmıştır.

Asrın projesi olarak bilinen Kuzey Kıbrıs’a Su Temin Projesi için Anamur’dan Kıbrıs Adasına Denizin altında döşenen borularla gelen suyun ulaştığı Geçitköy Barajını ziyaret ediyoruz.

Daha sonrasında Beşparmak Dağları'nın bittiği yerde, Barış Kuvvetleri'ne bağlı askeri bölgenin içinde bulunan Mavi Köşk ziyaretini gerçekleştiriyoruz. Köşk 1957 yılında İtalyan asıllı Rum – Paolos Paolides tarafından yaptırılmıştır. İki katlı olan köşk, Türk ve Rum mimari özellikleri, yanı sıra Akdeniz ve İtalyan mimari özelliklerini taşımaktadır.

Rehberimiz eşliğinde tekrardan araçlarımıza binerek Güzelyurt’a doğru hareket ediyoruz.

Şimdiki ziyaret edeceğimiz mekan olan Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi 1979 yılında ziyarete açılmış, Çift katlı olup, Arkeoloji ve Doğa olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Doğa bölümü alt katta olup Kıbrıs'ta görülen yerli ve göçmen kuş çeşitleri, böcekler, yılanlar, Akdeniz'de yaşayan balık türleri ve Kıbrıs'ın jeolojik yapısında mevcut olan taş çeşitleri bu bölümde sergilenmektedir. Üst katta yer alan Arkeoloji bölümünde ise Kıbrıs'ın çeşitli yerlerinde bulunmuş eski eserler kronolojik bir düzen içerisinde (Neolitik Çağ'dan Orta Çağ'a kadar) sergilenmektedir.

Ziyaretlerimize Soli ile devam ediyoruz. Güzelyurt bölgesindeki Lefke kasabasında yer alan Soli Antik Kenti hakkındaki bilgiler ancak M.Ö. 700 yılına kadar dayanıyor. Kentin adı Atinalı filozof Salon’a dayandığı sanılmaktadır. Tunç Çağında kurulan ve deniz kıyısında duran, bakır yatakları ve geniş limanı ile Soli, adada zamanının en önemli şehirlerin biridir. IV. yüzyılda yapılan Soli Bazilikası, Yunan Tiyatrosu yerine II. yüzyılın sonunda yapılan, 4.000 kişi alabilen Roma Tiyatrosu ve Tiyatronun doğusunda olan Afrodit Tapınağı kalıntıları sizleri büyüleyecek eserler arasındadır.

649-963 yılları arasında Kıbrıs’a gerçekleştirilen İslam akınlarının birinde, buradaki Ay Yorgi Kilisesi camiye dönüştürülmüş ve akınlar bittikten sonrada varılan anlaşmanın bir gereği olarak bu gibi yerlere yerli halk tarafından dokunulmamıştır. Piri Mehmet Paşa’nın torunu olan Ebubekir Bey, Lefke’nin de dahil olduğu ‘Baf Sancağı’ yönetimine getirilince, bakımsızlıktan harap olan eski binayı tamir ettirerek, camiye çevirdikten sonra dedesi olan Piri Mehmet Paşa Camii adını koymuştur.

Şimdiki ziyaretimiz Lefkede’ki su kemerleri 1102 H (1690) tarihinde oluşturulan Ebubekir Efendi Vakfı’na dahil edilmiştir. Lefke’de ayrıca Maratasa deresinden sağlanan suyla değirmenleri döndürmek için yapılmış bir dizi köprülü suyolu da bulunmaktadır. Bu suyollarının bazıları önceleri 1887 yılında Baddal Ağa tarafından inşa edilen değirmenin su ihtiyacını karşılarken, şimdilerde tarlalar ile bahçeleri sulamak amacıyla kullanılmaktadır.

Son olarak dönüşümüzde ziyaret edeceğimiz Anıta doğru yola çıkıyoruz. 8 Ağustos 1964'te Türk Hava Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, Cengiz Topel’in uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atlamayı başarmasına rağmen esir alındıktan sonra öldürülmüştür.

Günün anatomisini rehberimiz eşliğinde yaparak otelimize doğru yola çıkıyoruz.

GİRNE LEFKOŞA TURU

 • Tarihi Yat Limanı
 • Girne Kalesi
 • Batık Gemi Müzesi
 • Ağa Cafer Paşa Camii
 • Girne Deniz Şehitliği Anıtı
 • Bellapais Manastırı
 • Boğaz Şehitliği
 • Barbarlık Müzesi
 • Yeşil Hat (Panoramik)
 • Girne Kapı
 • Venedik Sütunu ve Kaza Mahkemeleri
 • Büyük Han
 • Öğlen Yemeği
 • Selimiye Camii

Otelimizden rehberimiz eşliğinde çıkarak Araçlarla ulaşım sağlayacağımız ilk ziyaret rotamız tarihi limana doğru gidiyoruz.

Girne Tarihçesi; Kıbrıs’ın güney bölgesinde bulunan Girne Kenti, bulunan otelleri ve etkinlik olanakları nedeniyle adanın en popüler tatil bölgesidir. Genel olarak tanıtımlarda kullanılan Girne Kalesi ve tarihi liman önemli ziyaret alanıdır.

6000 yıllık bir geçmişe sahip olan Girne birçok tarihi ve kültürel mirası barındırmaktadır. Kıbrıs’ın 10 Krallığından biri olan ve geçmişi M.Ö. 10. Yüzyıl'a kadar dayanan Girne, ilk olarak Ege Bölgesinden gelen küçük gruplara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenlerden dolayı birçok medeniyetin izini taşımaktadır.

İlk yerleşim bölgesi olarak kıyıların tercih edildiği Kentte tarih sırasına göre Mısır, Hitit, Fenike, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, İngiliz, Luzinyan, Ceneviz, Venedik, Osmanlı ve İngilizler hâkimiyet sürerek tarihi ve kültürel yapıya katkı sağlamışlardır.

Girne bölgesinde görülmesi gereken önemli ziyaret merkezleri ve kısa açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Tarihi Yat Limanı; En çok resmini gördüğünüz Kıbrıs’ın en önemli simgesi olan bu mekân Venedik mimarisindeki binaları, birbirinden farklı kültüre hitap eden restoran ve kafeleriyle sizi etkileyecektir.

Girne Kalesi; Kesin inşa tarihinin belli olmamasına rağmen yapılan araştırmalar sonunda ele geçirilen kalıntılar neticesinde Helenistik ve Roma Dönemleri ’ne (M.Ö. III. yüzyıla) kadar uzan yapının kenti Arap Akınlarına karşı korumak amacıyla M.S. VII. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği kabul ediliyor.

Batık Gemi Müzesi; 1965 yılında bir sünger avcısı tarafından suyun üç metre derinliğindeyken fark edilen ve Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları tarafından su yüzüne çıkarılan bu müzede sergilenen gemi bugüne kadar bulunan en eski batık olduğu düşünülüyor. 15 metre uzunluğundaki geminin Rodos’tan yola çıkarak Doğu’ya giderken burada battığı tahmin ediliyor.

Ağa Cafer Paşa Camii; Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından 1589 yılında yaptırılan tek şerefesi bulunan ve tek minareli kesme taştan inşa edilen cami dikdörtgen planlıdır.

Bellapais Manastırı; Gotik mimarinin en güzel eserlerinden biri olan Bellapais Manastırı, Fransızca ’da ‘’Barış Manastırı’’ anlamına gelmektedir. Ayrıca burada görev yapanların giydikleri beyaz giysilerinden dolayı ‘’White Abbey’’ (Beyaz Manastır) adıyla da bilinmektedir. M.S. 1158 – 1205 tarihleri arasında inşa edilmiş ve daha sonra Fransız Kralı Hugh III döneminde (1267 - 1284) bugünkü şeklini almıştır.

Kıbrıs’taki Lüzinyan Dönemi mimarinin en güzel örneklerindendir. Manastırın gelişmesi 1373 yılına kadar devam etmiştir. Ancak bu tarihte başlayan Ceneviz Akınlarında yağmalanarak tahrip edilmiştir.

Adanın Osmanlılar tarafından ele geçirildiği 1570 yılından sonra kapanmıştır ve şu anda müze olrak hizmet vermektedir.

Lefkoşa-Girne yolunda Boğaz bölgesinde bulunan şehitlik Kıbrıs Harekatı’nda şehadet şerbeti içen er ve erbaşların anısına yapılan mezarların ve anıtın bulunduğu Boğaz Şehitliği ile başlıyoruz.

Daha sonrasında TMT Anıtı ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş Kabri ziyaretini gerçekleştirerek Lefkoşa’nın merkezine doğru yola çıkıyoruz.

İlk olarak Kıbrıs’ın 1963 olaylarında EOKACI Rum çeteleri tarafından kurşuna dizilerek şehit edilen Dr. Binbaşı Nihat İlhan'ın evi Barbarlık Müzesini ziyaret ediyoruz. Panoramik olarak Yeşil Hat çevresinde dolaşarak Eski Lefkoşa şehrinin sınırlarını belirleyen surlarda 3 önemli giriş-çıkış noktalarından biri olan Girne Kapı ’ya gidiyoruz.

Rehberimiz tarafından detaylı bilgiyi dinledikten sonra 1593 yılında Kıbrıs fatihlerinden Arap Ahmet Paşa tarafından kurulan Mevlevi Tekke ve Türbesi ziyaretini gerçekleştiriyoruz.

1925 yılında kesme sarı taştan inşa edilen Dr. Fazıl Küçük Müzesini ziyaret ediyoruz. Küçük ailesinin uzun yıllar yaşadığı konutları ailesine satın alma yoluyla geçmiştir. Binanın zemin katı hasta muayene odası, idarehane 1940-1958 yılları arasında klinik, üst katı da konut olarak kullanıldı. Yaşam yeri doktorluk mesleğini sürdürdüğü, mücadelenin başladığı ve yönetildiği konut, 14 Mart 1997 tarihinde müze olarak düzenlemiştir.

Lefkoşa sokaklarında yürüyerek ulaştığımız Kaza mahkemelerinin önündeki Venedik Sütunu hakkında bilgileri dinledikten sonra Osmanlı mimarisi olan Büyük Han’a geçiyoruz.

Büyük Han Lefkoşa Sur içinin eskiyi yaşatan havası içerisinde muhteşem bir yapıdır. 1572’de Kıbrıs’ın ilk Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırılan eser Lefkoşa’nın en önemli Türk devri yapıtlarından olup, adada inşa edilen ilk Türk mimari eseridir. Burada sizlere Kıbrıs’ın kültürünü yansıtan leziz yemeklerini tattıracağımız bir mola veriyoruz.

Moladan sonra ziyaretlerimize Selimiye Camii ile devam ediyoruz. 14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından St. Sophia katedrali adıyla Gotik mimarisiyle yapılan, Osmanlı Dönemi’nde ise camiye çevrilen anıtsal bir yapı olan Selimiye Camii Lüzinyanların baş katedrali olması itibariyle Lüzinyan krallarının Kıbrıs krallık tacını giydikleri yerdir.

Bir dahaki turumuzda görüşmek dileğiyle rehberimiz eşliğinde Ercan Havalimanına hareket. Pasaport ve check in işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC1897 sefer sayılı uçuşu ile saat 21.20 ‘de İstanbul’a hareket 22.50’de İstanbul’a varış, Bursa’ya dönüş ve tur sonu.

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI ÜCRET: 2.000.00 TL (5* otelde 3 gece konaklama tercih edilirse)

TEK KİŞİ KONAKLAMA FARKI: 500,00 TL

 • 5* ACAPULCO HOTELDE otelde Kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama Yarım Pansiyon: Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri açık büfe biçiminde olup, YEMEKLERDE alınacak (KKTC İÇKİLERİ) alkollü ve alkolsüz PREMIX içecekler ve mevcut olan diğer tüm barlardan ve restaurantlardan alınacak içecek ve yiyecekler extra olarak ücretlendirilir.

NOT: Fiyatlarımız 40 kişilik gruplar için geçerlidir.

 

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER:

 • İstanbul – Kıbrıs – İstanbul Gidiş Dönüş uçak biletleri
 • Lüks otobüsler ile transfer,
 • Tercih edilen otelde 3 gece konaklama
 • Müze ören yerleri girişleri
 • Araç içi ikramlar
 • Rehberlik hizmetleri
 • Magusa, Girne, Lefkoşa ve Güzelyurt Turları

 

ÜCRETE DÂHİL OLMAYANLAR:

 • Tur sigortası: 10 €
 • Otelde ve tüm öğün yemeklerde yapılacak ekstra harcamalar

M.K. Atatürk

"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın milli hatıralarıdır."

"Balkan milletleri içtimai ve siyasi ne çehre arz ederlerse etsinler, onların Orta Asya'dan gelmiş aynı kandan, yakın soylardan müşterek cedleri olduğunu unutmamak lazımdır."

M.K. Atatürk

Göçmen Kızıyım

Ece Naz Sönmez
''Ben Bir Göçmen Kızıyım''

Üye Girişi

Koşukavak Çamları

Ziyaretçi Sayısı

01.04.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı.
483767
BugünBugün26
DünDün237
Bu HaftaBu Hafta523
Bu AyBu Ay7257
ToplamToplam483767
Online Ziyaretçi: 3

Copyright © 2009-2017. Koşukavak Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.

        

Güneştepe Mah. Neşet Ertaş Cad. No:166/A Osmangazi / BURSA
Tel: 0224 2523848